Informacije ravnanja z odpadki (Laški bilten št.: 88/2022

Z decembrskim računom so gospodinjstva prejela letni razpored odvoza odpadkov, iz katerega je razvidno, kako bo potekal odvoz v letošnjem letu. Sprememba velja v času prvomajskih praznikov in prvega novembra. V teh terminih bo odvoz potekal z zamikom enega dne in se bo zaključil v soboto.

V začetku novega leta smo nadaljevali v lanskem letu začeto optimizacijo odvoza odpadkov s pokopališč. V preteklosti se je dogajalo, da so ljudje na pokopališčih puščali tudi tiste odpadke, ki na pokopališča ne sodijo. V določenih obdobjih je bilo na pokopališčih stanje nevzdržno. Z namenom, da bi se stanje na pokopališčih izboljšalo, smo odstranili vse zabojnike za mešane komunalne odpadke, na ta mesta pa namestili zabojnike za zbiranje sveč. Tako se na vseh pokopališčih zbirajo samo odpadki, ki dejansko na pokopališčih nastanejo (sveče in biološki odpadki). Vse obiskovalce pokopališč prosimo, da na območju odlagajo samo tiste odpadke, ki na pokopališčih nastanejo, vse ostale odpadke pa odnesejo in jih odložijo v ustrezne zabojnike.

V letošnjem letu bomo uskladili celoten sistem odvoza odpadkov z dejanskim stanjem na terenu. Na tem mestu apeliramo na vse občane, da je obveza za vključitev v sistem odvoza odpadkov za vse občane ali druge pravne osebe v skladu z 11. členom odloka o izvajanju obvezne lokalne gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki na območju Občine Laško, Ur. l. RS 80/2011. S primerjavo obračunskih podatkov in dejanskega stanja bomo poskušali pokriti vse sive lise v sistemu odvoza.

V pomladanskem času bo organizirana letna akcija zbiranja nevarnih odpadkov. Akcija bo potekala po sistemu premične zbiralnice.

Iz spodnjega grafa je razvidna količina zbranih odpadkov. Cilj za letošnje leto je predvsem ostati na primerljivih vrednostih, saj to pomeni, da je proces ravnanja z odpadki stabilen (primerjani podatki za petletno obdobje), vsekakor pa je potrebno narediti napredek pri ločenem zbiranju biološko razgradljivih odpadkov, saj občasno opažamo, da se med mešanimi odpadki pojavljajo tudi druge frakcije.

Kolicine zbranih odpadkov v kilogramih 2
Količine zbranih odpadkov v kilogramih

Že nekaj časa se srečujemo s problematiko neustreznega odlaganja odpadkov na ekoloških otokih. Potrebno je poudariti, da je na ekološke otoke dovoljeno odlagati samo papir in steklo. Po problematiki najbolj izstopajo ekološki otok v Spodnji Rečici pri trgovini Tuš, ekološki otok pod knjižnico ter ekološki otok pri Laščanki. Na vseh lokacijah se izvaja občasni nadzor nad nepravilnim odlaganjem odpadkov. Upamo, da bodo inšpekcijske službe in mestno redarstvo naredile svojo nalogo, da nam ne bo potrebno odstranjevati ekoloških otokov in posledično kaznovati tudi tiste, ki otoke pravilno uporabljajo. Ne pozabimo, da je pred odlaganjem potrebno embalažo izprazniti in volumen zmanjšati kolikor se le da. V praksi to pomeni, da je potrebno škatlo razstaviti (lahko jo pohodite, samo da se zmanjša volumen) in šele nato odložiti v zabojnik.

Občasno je potrebno občane opomniti, da za večje količine odpadkov obratuje zbirni center Strensko, ki je namenjen brezplačnemu prepuščanju odpadkov, ki nastajajo v gospodinjstvih. Odpadke je možno oddati v času obratovalnih ur. Več informacij lahko dobite s skeniranjem QR kode.

qr jpkl1
Kolicine zbranih odpadkov v kilogramih

Andrej Ilijevec

Komunala Laško d.o.o. Obvestila Obvestila Informacije ravnanja z odpadki (Laški bilten št.: 88/2022