Občina Laško in Komunala Laško pristopila k sporazumu o odpisu dolgov

S 3. 8. so upniki začeli sprejemati vloge za odpis dolgov socialno najbolj ogroženim. Med podpisniki sporazuma o odpisu dolgov sta tudi Komunala Laško in Občina Laško, ki je dogovor podpisala v imenu svojih javnih zavodov, v tem primeru šol in vrtcev, sama pa kot upnik ne nastopa. Gre za enkraten ukrep ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ), velja pa za veljavno denarno obveznost in je na dan 31. 12. 2014 zapadla za več kot 12 mesecev, torej gre za dolgove, ki so nastali pred letom 2014.

Odpisani bodo lahko dolgovi, ki izvirajo iz naslova rednih gospodinjskih stroškov (oskrba z električno energijo, plinom, paro, stroški ogrevanja, oskrba z vodo, komunalne storitve oz. ravnanje z odplakami in odpadki, upravljanje nepremičnin za plačilo, dimnikarske storitve) ter dolgovi iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in bančnih storitev (zlasti stroški povezani s transakcijskimi računi ter plačilnimi in kreditnimi karticami). V vrtcih in osnovnih šolah se lahko odpustijo dolgovi iz naslova neplačila vrtca oz. šolske prehrane v osnovnih šolah. Ne odpisujejo se najemnine stanovanjskih skladov, televizije, telefona itd., Občina Laško pa ne bo odpisovala vodarine in kanalščine, ker, v kolikor je slednje na Režijskem obratu, odpis ni možen. Kdo je upravičen do odpisa dolgov? Fizična oseba, ki ima dolg do upnika in je kadarkoli v obdobju med 1. januarjem 2015 in 30. junijem 2015 prejemnica oz. prejemnik:
– denarne socialne pomoči ali
– varstvenega dodatka ali
– veteranskega dodatka ali
– otroškega dodatka iz 1. oziroma 2. dohodkovnega razreda ali
– otroškega dodatka v 3. dohodkovnem razredu in je hkrati katerakoli oseba navedena v odločbi o pravici do otroškega dodatka tudi prejemnik dodatka za nego otroka oziroma dodatka za veliko družino.

Dolžnik je tudi oseba, ki je navedena v odločbi o pravici do denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka oziroma otroškega dodatka in se njeni dohodki in premoženje upoštevajo pri ugotavljanju materialnega položaja v skladu z zakonom, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev (t. i. povezane osebe). Dolžnik ne more biti oseba, nad premoženjem katere se vodi postopek osebnega stečaja.

Dolgove bosta odpisovala tudi MDDSZ (odpis neupravičeno nakazanih socialnih prejemkov) in FURS (odpis neplačanih davčnih obveznosti, ki ne presegajo 50 evrov). Sporazum je podpisalo več energetskih podjetij, zavarovalnic in bank, pri čemer na ministrstvu potencialnim upravičencem svetujejo, naj na spletni strani ministrstva preverijo, ali so med njimi tudi njihovi upniki.

Obrazce za odpis starih dolgov lahko dolžniki dobijo na spletni strani www. paketpomoci.si, v fizični obliki pa na MDDSZ, Centru za socialno delo ter humanitarnih organizacijah Rdeči križ, Karitas in Zvezi prijateljev mladine. Predloge lahko dolžniki oddajo vse do 31. 10. 2015. Obrazce za odpis dolgov posamezniki naslovijo direktno na upnika, kjer imajo dolg, torej na podjetje, vrtec, šolo, banko, zavarovalnico. Upniki morajo z dolžnikom skleniti dogovor o odpisu do 31. 1. 2016. Za pomoč se lahko obrnete tudi na MDDSZ na številko 080 2002 (uradne ure vsak dan od 9.00 do 15.00).blagajna-lasko

Komunala Laško d.o.o. Obvestila Obvestila Občina Laško in Komunala Laško pristopila k sporazumu o odpisu dolgov