Zimska služba (Laški bilten št.: 63/2017)

Zimska služba obsega sklop dejavnosti in opravil, potrebnih za zagotavljanje prevoznosti ceste in varnega prometa v zimskih razmerah. Zimske razmere nastopijo, ko je zaradi zimskih pojavov (npr. sneg, poledica) lahko ovirano ali ogroženo normalno odvijanje prometa in pri tem prihaja do odstopanj od sicer zagotovljenih tehničnih lastnosti ceste. V zimskem obdobju, ki praviloma traja od 15. novembra tekočega leta do 15. marca naslednjega leta, oziroma v obdobju trajanja zimskih razmer, se ceste vzdržujejo v skladu s Planom zimske službe, ki ga potrdi upravljalec Občina Laško in v skladu s Pravilnikom o rednem vzdrževanju javnih cest.

Komunala Laško, d. o. o., izvaja zimsko službo na vseh lokalnih cestah in pomembnejših javnih poteh, ulicah, hodnikih za pešce in kategoriziranih parkirnih prostorih v občini Laško skladno s Planom zimske službe za sezono 2017-2018, ki je objavljen na spletnih straneh www.komunala-lasko.si in izvajalsko pogodbo z Občino Laško. Pri izvajanju zimske službe je letos angažiranih 20 vozil in 35 delavcev, od tega je nekaj tudi zunanjih izvajalcev. Organizirana je služba dežurstva in pripravljenosti na domu. Izvaja se tudi cestno pregledna služba. Vodja zimske službe odreja dežurstvo in pripravljenost glede na pričakovane vremenske razmere. Šteje se, da je prevoznost zagotovljena, če višina snega na cestah I. in II. prednostnega razreda ne presega 10 cm, na drugih cestah pa 15 cm, promet pa je možen z uporabo zimske opreme vozil. Na odsekih cest z vzdolžnim naklonom nad 10 odstotkov se šteje, da je prevoznost zagotovljena tudi, če je promet možen samo z uporabo snežnih verig.

Za uspešno izvajanje dejavnosti smo zagotovili ustrezne količine posipnega materiala, soli in gramoza, postavljena je ustrezna prometna signalizacija ter opozorilni snežni količki. Uredile so se deponije posipnega materiala v Laškem na sedežu podjetja, na Vrhu nad Laškim, v Rimskih Toplicah, Velikem Širju, Šentrupertu in Jurkloštru.

V Planu zimske službe so natančno opredeljene posamezne relacije in cestni odseki lokalnih cest, javnih poti in ulic z izvajalci, ki izvajajo pluženje in posip, opredeljene so prioritete ter lista dežurnih delavcev in izvajalcev.

Ker smo že zakoračili v zimsko obdobje, vse udeležence v prometu prosimo, da se na zimske vozne razmere temeljito pripravijo. Poleg zakonsko predpisane opreme vozil, je potrebno upoštevati tudi daljši čas potovanj, saj se je v zimskih razmerah še posebej potrebno prilagajati razmeram na cestah, ki so povsem drugačne kot v letnem obdobju.

Kot izvajalci zimske službe se vsako leto srečujemo s problematiko odmetavanja snega iz hišnih priključkov na občinske ceste, kar je prepovedano in kaznivo, saj to lahko povzroči veliko nevarnost voznikom. Prav tako je problem tudi vandalsko uničevanje obcestnih količkov in ostale prometne signalizacije, kar prav tako vpliva na varnost voznikov in ostalih udeležencev v prometu. Potrudili se bomo, da bodo ceste celotno zimsko obdobje normalno prevozne in zimskim razmeram primerno vzdrževane.

Marjan Salobir
zima 2012 13

Komunala Laško d.o.o. Obvestila Obvestila Zimska služba (Laški bilten št.: 63/2017)